پنج پیشنهاد پولساز برای راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه ی کم

پنج پیشنهاد پولساز برای راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه ی کم

آیا شما نیز به‌ دنبال ایده هایی برای راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه کم هستید؟ آیا همین سرمایه ی کم، دلیلی برای ایجاد محدودیت در شروع کسب و کارتان شده است؟ شاید باور نکنید اما ایده ‌های کسب و کاری بسیار متعددی وجود دارند که برای شروع آن ها به سرمایه ی کمی نیاز دارید یا حتی ممکن است به هیچ هزینه‌ ای نیاز نداشته باشید! سرمایه ی کم به هیچ وجه مانعی برای شروع یک کسب و کار مستقل و توسعه پذیر نیست! کسب و کاری که براساس خلاقیت های شخصی خودتان جان می گیرد و پیشرفت می کند. توجه داشته باشید چنانچه شما مهارت ها، تخصص ها و نیز توانمندی های لازم و کافی را همراه با دانش بازاریابی داشته باشید، می توانید کسب و کار مستقل خود را حتی با سرمایه ی کم و از همین امروز راه اندازی نمایید. در این مطلب، تصمیم داریم پنج پیشنهاد مهم و پولساز را برای راه اندازی کسب و کار شما بیان نماییم؛ با ما همراه باشید.

پیشنهاد شماره یک:

ساخت محصولات دست ساز را جدی بگیرید!

شاید این موضوع در ذهن تان باشد که برای ساخت هر چیزی و یا فراهم آوردن هر خدمتی، در ابتدا به سرمایه ی کمی برای تهیه ی مواد اولیه نیاز دارید؛ اما دقت داشته باشید اولا این سرمایه، فشار مالی زیادی به شما وارد نخواهد کرد و دوما شما می توانید محصول یا خدمت حاصل را، به چندین برابر سرمایه ی اولیه به فروش برسانید. بسیاری از کارآفرینان و همچنین بنیانگذاران و موسسان برندهای مشهور و شرکت های معروف در جهان، فعالیت خود را دقیقا به این صورت شروع کرده اند؛ یعنی ساخت محصول یا خدمت ساده از یک ایده. شما می توانید برای شروع کسب و کار خود، با توجه به علاقه، مهارت و توانمندی های خود، ساخت یک محصول دست ساز را انتخاب نمایید؛ برای مثال ساخت لوازم و اشیای تزئینی کوچک، سیاه قلم یا نقاشی و یا کاریکاتور، ساخت شمع های فانتزی، ساخت جعبه های کادویی شیک و… شما می توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت و شبکه های اجتماعی، به راحتی با هزاران ایده ی جالب آشنا شده و از آن ها برای ساخت دست ساز های خود استفاده نمایید. این نکته را فراموش نکنید که بازار هدف اکثرا برای خرید محصولات دست ساز، میل و رغبت بیشتری را از خود نشان می دهد.

پیشنهاد شماره دو:

شما می توانید محصولات دست ساز دیگران را به فروش برسانید!

چنانچه بنا به هر دلیلی، علاقه و استعداد ساخت لوازم و اشیا دست ساز را در خود نمی بینید، نا امید نشوید! شما می توانید دست سازه های دیگران را به فروش برسانید. شاید این سوال برای‌تان پیش آید که اینکار چگونه ممکن است؟ در جواب باید گفت: شما می توانید با راه اندازی یک سیسنم فروش از تولید به مصرف یعنی یک وب‌سایت فروش محصولات اینترنتی، این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. در این شرایط، شما به سرمایه ی بسیار کمی نیاز خواهید داشت (فقط هزینه ی راه اندازی وب‌سایت فروش محصولات به صورت اینترنتی) و از دخالت بیجای  واسطه ها که می تواند قیمت تمام شده ی محصولات را بسیار تغییر دهد، جلوگیری می نمایید. این پیشنهاد را نیز جدی بگیرید: شما می توانید برای تهیه ی محصولات، لوازم و اجناس موردنیاز خود برای ارائه و فروش به سمساری ها، حراجی ها و همچنین مغازه های لوازم دست دوم فروشی مراجعه کرده و از آن جا خرید نمایید؛ سپس لوازم و اجناس خریداری شده را با قیمتی بالاتر (البته با رعایت حقوق خریدار) برای فروش بر روی سایت خود قرار دهید. در این وضعیت، شما به فروشگاهی تبدیل خواهد شد که افراد می توانند براساس نیاز خود، از شما خریداری نمایند.

پیشنهاد شماره سه:

شما می توانید با ارائه و فروش خدمات، کسب و کار مستقل خود را راه اندازی نمایید!

یکی دیگر از ایده های جالب برای راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی آن هم با سرمایه ی کم، ارائه و فروش خدمات است؛ خدمات بسیار متنوعی وجود دارند که شما می توانید آن ها را براساس علایق، مهارت ها و توانمندی های خود انتخاب کرده و به ازای انجام آن ها، پول دریافت نمایید. در بین  انواع گوناگون خدمات، ارائه برخی از خدمات نیاز به مدارک تحصیلی مرتبط دارند؛ مانند تدریس، حسابداری، کارهای مهندسی، مربی آموزش موسیقی و… و برخی دیگر نیز تنها به آشنایی مختصری با آن فعالیت نیاز دارند و داشتن مدرک مربوطه الزامی نیست؛ خدماتی مانند کارهای فنی، آرایشگری، نگهداری از کودک، خیاطی و… و یا حتی انجام برخی از کارهای شخصی دیگر افراد.

برای شروع ایده ی این‌گونه کسب و کارها، در ابتدا بایستی یک برنامه ی دقیق و مشخص داشته باشید؛ سپس با مهارت های بازاریابی مرتبط آشنا شده و یک نام تجاری انتخاب نمایید، نامی که همواره در مقابل چشمان افراد بازار هدف شما قرار داشته باشد! توصیه می کنیم برای انجام این کار می توانید از وب‌سایت های فعال در حوزه ی تبلیغات خدمات استفاده نمایید. فعالیت در این وب‌سایت های بدین صورت است که می توانید به صورت رایگان تبلیغ خدمت ارائه شده از سوی خود را، در آن جا قرار داده و شناخته شوید. در روش دیگر، شما می توانید خود یک وب‌سایت یا وبلاگ (هزینه ی راه اندازی وبلاگ، رایگان است) را راه اندازی کرده و از آن برای معرفی تجربیات و خدمات خود استفاده نمایید؛ این کار سبب ایجاد شدن فرصت های مناسب برای آشنایی دیگر افراد با فعالیت های شما شده و می توانید بازار هدف خود را تشکیل دهید.

مربی آموزش موسیقی: آموزش موسیقی به دیگران، جزو بهترین فعالیت هایی است که می‌توانید انجام دهید. در این کسب و کار شما می توانید به عنوان یک مهارت بازاریابی موثر، در ابتدا یک آلت موسیقی را به ‌صورت کاملا رایگان برای چند جلسه ی اول به افراد متقاضی آموزش بدهید تا بازار هدف خود را به ‌دست آورید و آن را توسعه دهید؛ این آموزش رایگان چند جلسه ای سبب می شود تا مشتریان به آموزش شما اعتماد کرده و خواهان ادامه آموزش باشند. در این کسب و کار، هزینه های شما عبارت است از هزینه‌ ی ایاب و ذهاب (شامل هزینه ی نگهداری خودرو و همچنین هزینه ی بنزین)؛ البته شما می‌ توانید به جای صرف این هزینه ها، از حمل و نقل عمومی (اتوبوس های شهری و تاکسی ها) استفاده کرده و یا حتی پیاده‌ بروید. از دیگر روش‌ ها برای به حداقل رساندن هزینه ‌ی کسب و کارتان این است که با آلت موسیقی مشتریان خود به آن ‌ها آموزش بدهید! فراموش نکنید موفقیت در این کار، وابستگی بسیار زیادی به میزان تبلیغات، اطلاع رسانی و مهارت بازاریابی شما دارد.

تعمیرکار کامپیوتر در محل: اکنون نیز تعمیرکار کامپیوتر در محل همچنان یک نیاز ضروری و قطعی است؛  بسیاری از افراد به کسی نیاز دارند که در هنگام بروز مشکل برای کامپیوترشان، به کمک آن ها رسیده و  مسئله را حل نماید؛ برای نمونه فایل ‌های به ‌اشتباه حذف شده ی ‌شان را بازیابی کند! یا قطعه ی معیوب را در کامپیوتر شان تعویض کند و…! توجه داشته باشید حاضر شدن در محل، از جمله تسهیلات فوق العاده ای است که می‌توانید بابت آن هزینه ی مناسب و قابل قبولی را دریافت نمایید. همچنین یک راه دیگر برای برتری و متمایز کردن خدمات‌‌تان این است که خدمات مربوط به امنیت داده ‌ها را نیز برای پشتیبانی از مشتریان‌ خود فراهم کنید؛ خدماتی از جمله رمز نگاری هارد دیسک و امنیت استفاده از شبکه ‌های بی ‌سیم.

دستیار انجام امور شخصی: بعضی از افراد در جامعه هستند که آن قدر سرشان شلوغ است که حتی برای انجام برخی کارها وقت ندارند! این یک ایده‌ ی بسیار خوب است؛ یعنی راه اندازی سرویس دستیار انجام امور شخصی! از طرف دیگر این ایده و کسب و کار برای کسانی که مشتاق کمک کردن به دیگران هستند نیز پیشنهاد فوق العاده ای است. همچنین در این کسب و کار، تنها هزینه‌ی اولیه‌، شناساندن و بازاریابی از طریق کارت ویزیت و دیگر روش های تبلیغات می باشد. نیازی به یادآوری نیست که این کسب و کار هیچ‌ هزینه ‌ای ندارد و برای پس‌انداز کردن پول، بسیار مناسب است. همچنین توجه داشته باشید تنها هزینه‌ ی تکرار شونده در این کسب و کار عبارت است از پر نگه ‌داشتن باک بنزین ماشین‌ تان! دقت داشته باشید موفقیت در این کار، وابستگی بسیار زیادی به میزان مهارت بازاریابی شما دارد.

پیشنهاد شماره چهار:

شما می توانید کسب و کار خود را به صورت فروش کالا در ازای دریافت خدمات راه اندازی نمایید!

برای آغاز و انجام بسیاری از کسب و کارهای موجود (حتی کسب و کارهای معرفی شده در این مطلب) شما نیاز به سرمایه ای حتی کم دارید! برای مثال برای راه اندازی یک وب‌سایت فروش آنلاین محصولات، بایستی در ابتدا یک کامپیوتر، یک وب‌سایت و همچنین یک خط اینترنت داشته باشید! و در مراحل بعدی، نیاز به تبلیغات گسترده و هدفمند خواهید داشت… اما نکته ای در اینجا وجود دارد و آن این است که شما می توانید به جای دریافت پول در ازای ارائه ی محصول یا خدمت، یک محصول یا خدمت دیگری را دریافت نمایید؛ انجام این‌گونه معاملات اقتصادی در بسیاری از نقاط دنیا، رایج و بسیار مرسوم است. برای توضیح بهتر این موضوع، مثالی می زنیم؛ شما تصمیم دارید لپ‌تاپ دست دوم همسایه خود را خریداری نمایید! به جای آن می توانید انجام دادن بخشی از خدمات خود را پیشنهاد بدهید. یا درمثالی روشن تر؛ در کشور آمریکا شما می توانید به جای پرداخت کردن پول بابت خریدی که انجام داده اید، نگهداری از کودک را پیشنهاد بدهید!

درباره ی فعالیت نگهداری از کودکان بیشتر فکر کنید! امروزه در جامعه ی ما بسیاری از افراد، چندشغلی هستند یا به بیان واضح تر هر دو والدین کار می کنند. این اتفاق حقیقت زندگی امروز در جهان است؛ حتی  چنانچه موضوع کار کردن والدین نیز درمیان نباشد، باز هم ممکن است برای مثال والدین بخواهند یک‌ شب را دو نفری به یک رستوران و یا گردش و تفریح بروند! دراین‌ شرایط پرستار و نگهدارنده ی کودک وارد صحنه می‌شود. شما می توانید با اعتماد و اطمینان کودک خود را برای دوچند ساعتی به وی بسپارید و خود از زمان‌تان لذت ببرید. شاید این سوال مطرح شود که چگونه می توان به فردی دیگر اعتماد کرد؟ شما می توانید گواهی عدم سوء پیشینه پرستار کودک را بگیرید و قابل اعتماد بودن‌تان را به او ثابت کنید. این ایده را برای راه اندازی یک کسب و کار با سرمایه کم امتحان کنید.

معامله ای که می تواند برای هر دو طرف سود قابل قبولی داشته باشد. دقت کنید این گونه پیشنهادات هر چه خلاقانه تر باشد، استقبال از سوی بازار هدف بیشتر و بیشتر خواهد بود! تنها کافی است کمی متفاوت تر و خلاقانه تر به اتفاقات روزمره نگاه کنید تا بتوانید درآمدی رویایی و چشمگیر را برای خود پایه‎گذاری نمایید.

پیشنهاد شماره پنج:

شما می توانید برای راه اندازی کسب و کار خود، از خدمات ارزان قیمت ارائه شده توسط دیگران استفاده نمایید!

همانطور که در پیشنهادهای قبل برای‌تان توضیح دادیم، شما می توانید برای فروش دست سازه های خود و یا حتی معرفی تجربه ها و خدمات ارائه شده توسط خودتان، از امکانات فراهم شده توسط وب‌سایت های دیگر استفاده نمایید. به طور معمول در دنیای کسب و کارهای اینترنتی، افرادی هستند که مانند شما، اقدام به فروش محصولات و یا ارائه ی خدمات خود با قیمت های پایین تر می نمایند؛ پس شما می توانید برای انجام برخی از کارهای موردنیاز کسب و کار خود، از این قبیل خدمات استفاده نمایید. شاید این سوال برای‌تان پیش بیاید که چگونه این کار ممکن است؟ در جواب باید گفت؛ برای مثال می توانید از خدمات طراحی لوگو با قیمت پایین تر شروع کنید.

فراموش نکنید در اینترنت، برخی از وب‌سایت ها نیز فقط برای ارائه ی محصولات و خدمات دارای تخفیف ایجاد شده اند! پس شما می توانید به این قیبل وب‌سایت ها مراجعه کرده و محصول یا خدمت ارائه شده از سوی خود را با تخفیف مناسب بر روی آن ها معرفی کرده و عرضه نمایید؛ بهره گیری از وب‌سایت ها و نیز مغازه های فروش محصولات و لوازم دست دوم را نیز از یاد نبرید!

 

در آخر این نکته را اضافه می کنیم که شما می توانید یادگیری و کسب مهارت ها و تخصص های موردنیاز برای بازاریابی، موفقیت کسب و کار خود را تضمین نمایید.